Türkçe ortak dilimiz ama Türkçenin değişik coğrafyalarda farklılaşmasından dolayı Türk Dünyasının iletişim sorunu var. İletişimi sağlamak zor mu? Hayır. Bunun için bir çaba ve çalışma gerekli.

Eğer Türkçe ortak iletişim dilini en alt seviyede sağlar isek, Türk Dünyasının bağları biraz daha güçlenecektir. Dil Bilimcileri bu konuda çalışmaya davet ediyorum.

Daha önce de çeşitli ortamlarda bunu dile getirmiş ve bizden önce de dile getirildiğini ve başarılamadığını öğrenmiştik. Artık bu konuya odaklanarak çözüme kavuşturulmalıdır.

Ortak kelimelerimiz ile yola çıkarak ilk önce 300-350 kelimelik temel konuşma kelimelerini oluşturmak yeni bir heyecan yaratabilir. Bunun için sosyal medyada bir platform kurmayı uygun buldum. Buraya konu ile ilgilenen başta akademisyenler olmak üzere üyeler ekleyerek kon ile paylaşımlarda bulunulması düşünülmüştür.

Buradan yorumlarda da önerilerde bulunabilir, sosyal medyada tüm Türk Dünyasından arkadaşlarınız da ekleyerek paylaşım ve önerilerde bulunabilirsiniz.

Bu konuda katkı sağlayacağınızı düşünerek aşağıda sosyal medya ile ilgili gurubu paylaştım. Her insan illa bilgisi ile katkıda bulunması mümkün olmayabilir ama takip ederek veya bir kişiye duyurarak ta katkıda bulunabilir.

Vira Bismillah. Linki Tıklayın…

https://www.facebook.com/groups/437218889954637/