Kerkük te Operasyon Bitmez

Kerkük te operasyon başlatan Irak Merkezi Ordu, Kerkük te ki petrol rafinerilerini ve alanlarını ele geçiriyor. Peşmerge ise Petrol rafinerileri ve alanları olmadan varlığını sürdüremeyeceğini bildiğinden bu alanları savunmak zorunda kalacağı gözükmekte. Türkmenler ise bu çatışmanın dışında gibi gözüküyor.

Bunlara rağmen Türkiye’nin “Kerkük te ki Türkmen Kardeşlerimizin yanındayız, zarar gelirse bize zarar gelmiş sayarız” diye bir açıklama yapmasını ve pozisyon almasını bekliyoruz.

Bu çatışmanın sonunda Amerika’nın da Peşmergelerden yana aktif bir duruşu olmadığından Irak Ordusunun işinin zor olmadığını söyleyebiliriz. Amerika’nın Suriye de farklı, Irakta farklı cepheler açması, Iraktaki çatışmanın Suriye’ye yansımaması ve Suriye de gücünü korumaya çalıştığını görmekteyiz. Daha az prestij kaybı için Peşmergelerinde yanında olmayacağını düşünüyorum. Hatta Türkiye’yi kaybederek Rusya ve İran’a alan kaybeden Amerika’nın Suriye operasyonlarından da sessizce geri çekileceğini düşünüyorum.

Suriye de Türkiye ile yol almayarak sonunu hazırlayan Amerika’nın, Büyükelçi krizinden sonra Kerkük te Türkiye’nin elini güçlendirerek bir bağ kurmasını öneririm. Yoksa tüm prestiji ile orta doğu da askeri hakimiyetini kaybederek, siyasi ve ekonomik gücünün de kaybolmasına sebebiyet verecektir.

Türkiye’nin Misak-ı Milliye sadık kalarak politikalarını geliştirmeye ve Kerküğün Irak Anayasasına uygun olarak en kısa sürede özerkliğinin ilanına, demografik yapının eskiye dönüşünün saplanmasına ihtiyaç vardır. Bu durum hem Irak Merkezi Hükümeti, hem de Türkmenler için gerekli şarttır.

Leave a Comment