Bimer’e başvurarak kamu kurumu ile ilgili bir işe alım sürecinde 2 dakika 23 saniyelik bir mülakat ile nasıl olumlu veya olumsuz görüşe yer verildiğini sorgulamıştık. Yetersiz bir süre kullanıldığını sorgulamış ve şüphenin oluştuğunu bildirmiştik.

Bimer yine öncekilerin de olduğu gibi topu taca attı ve farkında olmadan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim fakültesini aşağıladı.

Bir üniversite eğer işe yaramıyor ve değerlendirmede sona düşüyorsa açmanızın ne önemi var, kapatın gitsin. Açık öğretim gibi bir bölümün var olması ve burada okuyanların okulları aşağılanacak ise kapatın Açık Öğretimi. Dalga mı geçiyorsunuz lan bizimle.

Yabancı Dil konusunda benim yetersiz olduğuma kanat getiren kim ve benim ile konuşmayan kim karar verdi  diye sorasım geliyor, cevap verdikleri için sorabilir miyim, boş olur diye düşünüyorum.

Genel geçer cevap veren Bimer çalışmayan bir mekanizma olarak önümüzde durmakta, üstün körü cevapları kabul etmemizi beklemektedirler. Bimer bana göre boş bir kurum ve faaliyet olmanın ötesine geçememiştir. Sayın Başbakana tavsiyem boşu boşuna orada istihdama gerek olmadığı ve kapatılmasının daha hayırlı olacağıdır.

Sivas valiliğinin verdiği cevabı yazan arkadaşa da bir sorum var 2 dakika 23 saniyede beni nasıl tanıdınız? Kaldı ki siz beni muhtemelen hiç görmediniz, tanımadınız. CV’me bakıp karar verildiyse beni niye çağırdınız? Vatandaşı İstanbul’dan çağırıp 2 dakika 23 saniyede postalayacaktınız madem, bizimle eğlenmek mi istediniz? Siz vatandaşla kolayca dalga geçileceğini mi sanıyorsunuz? Vatandaştan nereniz üstün sizin? Siz hizmet eden misiniz? Tahakküm kuran mı?

Sivasın vali efendi haşmetmahapları, vali olmak yönetici olmak zor iştir. Bazen koltuk büyük gelir adama, bazen de dar. Çoğu insan o koltuğu dolduramazlar. Bu faaliyetinizde gördük ki, liyakati 2 dakika 23 saniyede çözmüşsünüz, siz ya dahisiniz yada liyakati boşver diyebilecek bir kişi. Ata sözleri geliyor aklıma, aklımda tutuyorum, bir gün gelirse söylerim yüzünüze.

Neyse Bimerin valilik ağzı ile komik cevabı ile yine Türkiyem ile ilgili düşüncelere daldım.

1- Anadolu üniversitesi Açık Öğretim fakültesi kapatılmalıdır.

2- Bimer boş bir mecradır ve gereği kalmamıştır.

3- 2 dakika 23 saniyelik mülakatlar ile sağlıklı karar verebildiğini düşünen süper vali, belediye başkanları ve Ticaret Odası başkanları ve oran kalkınma Ajansı yöneticileri var. Allah onlara imkan verse uzayı fethedebilecek kapasitedeler.

4- Bu sistem kokuşmuş olabilir mi? Değilse ben bu ülkede yaşamıyor muyum?

5- Vatandaş, liyakati olmasa bile çağrılıp dalga geçilecek kadar önemsiz biridir.

6- Göğe bir küfür savur, unut gitsin, zaten böyle gelmiş böyle gidecek…

Aşağıda Bimer’in bana cevabını aynen noktasına kadar okuyacaksınız.

Sayın SERDAR ŞAHİN,

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1800047430 sayılı başvurunuz 24.01.2018 tarihinde SİVAS VALİLİĞİ tarafından cevaplanmıştır:

Sivas İŞGEM Projesi, IPA I Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında uygulanmıştır. 7,2 milyon Euro bütçeye sahip olup, Program Otoritesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olup, proje Avrupa Birliği dış mali yardımları rehberi PRAG prosedürlerine göre yürütülmüştür.

Proje Faydalanıcısı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) olup, projeyi resmi olarak yönetmek ve sürdürülebilirliğini sağlamakla Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na karşı yükümlüdür.
Proje kapsamında proje ortaklarının eşit pay sahibi olduğu Sivas İŞGEM Anonim Şirketi’nde istihdam edilmesi planlanan Genel Müdür alımı süreci şöyledir:
Personel alımından Proje Faydalanıcısı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı sorumlu olup, Ajans alım sürecinin şeffaflığı amacıyla paydaş kurumları sürece dahil etmiş, paydaş kurumlar Sivas Valiliği, Sivas İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Sivas Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından süreç yönetilmiştir.
19 Ekim- 20 Kasım 2017 tarihleri arasında bir genel müdür istihdam etmek adına proje web sitesi, proje sosyal hesapları ve insan kaynakları sitelerinde ilana çıkılmıştır. Bu ilan doğrultusunda, genel müdür için 355 başvuru yapılmıştır.
Proje faydalanıcısı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ve proje paydaşları Sivas Valiliği, Sivas İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Sivas Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından proje teknik yardım heyeti gözetiminde personel seçim kriter seti oluşturulmuş, kriter seti ve değerlendirme koşulları Ajans, proje paydaşları ve program otoritesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.
İlan tarihinin sona ermesinin ardından Kalkınma Ajansı ve proje paydaşları tarafından belirlenen personel seçim komisyonu gelen tüm başvuruları daha önce belirlenen kriterlere göre değerlendirerek, 25 kişilik başarılı kısa liste oluşturulmuştur. Kriterler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylandığı için kriterleri karşılayamayan adaylar bu süreçte elenmiştir. Aday değerlendirmeleri, isim ve iletişim bilgileri silinmiş halde numaralandırılarak yapılmış, şeffaflık içerisinde süreç tamamlanmıştır (Örn: Genel Müdür [GM]001 )
355 Genel Müdür pozisyonu için değerlendirmeye alınan 355 CV den en yüksek puanı alan ilk 25 kişi mülakata davet edilmiştir. 3 Ocak 2018 tarihinde yapılacak mülakat için adaylar yaklaşık bir hafta önce davet edilmiştir.
Sivas İŞGEM A.Ş. Yönetim Kurulu ve proje faydalanacıları tarafından yapılan mülakat ile adayların sözlü temsil yetenekleri değerlendirilmiş, CV’de belirtilen özellikler kurul tarafından detaylı incelenmiştir. Daha önceden aday belirlenmesi gibi bir durum olmamakla beraber, bu durumun kanıtlanmasına dair herhangi bir delil bulunmamaktadır. Şikayet başvurusu yapan adayın hem değerlendirme puanı, hem de mülakat puanı seçilen adaydan düşüktür. Örneğin, aday AÖF lisans mezunu iken, seçilen aday Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu ve Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans mezunudur. Şikayette bulunan adayın dil yeterlilikleri orta iken, seçilen adayın dil yeterliliği ileri düzeyde olarak kendileri tarafından beyan edilmiştir. Hiçbir adayla süreç öncesinde her hangi bir iletişim kurulmamıştır. Adayların belgelerini zorla vermeleri gibi bir durum söz konusu değildir.

Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri BİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.