YAZAR – ÖĞRENCİ BULUŞMASI

BİR ZAMANLAR RUMELİ
“VAROLUŞ MÜCADELESİ”

Sunulan Kurumlar: MEB İstanbul İl Müdürlüğüne sunuldu. Olumlu geri dönüş alındı.

İstanbul’da MEB’na bağlı Lise ve dengi okullara mail atıldı.

Bir çok özel okul mail yolu ile bilgilendirildi.

Proje: Yazar – Öğrenci Buluşması
14.10.2019Projenin Açıklaması: “Bir Zamanlar Rumeli, Varoluş Mücadelesi” romanı ile araştırmacı yazar, Serdar Şahin Beyefendinin 2019-2020 döneminde okulunuzda Yazar – Öğrenci buluşması etkinliği düzenlenmesi.

Proje Kapsamı

Proje roman ile ilgili söyleşi ve kitap imza günü etkinliklerini içermektedir.

Gereklilikler

Projenin gerçekleşmesi için söyleşinin yapılacağı uygun bir salon ve öğrenciler tarafından belirli adette kitap satın alınması gerekmektedir

Kitabın İçeriği

Roman 1911-1912 Osmanlı dönemi balkan Savaşları öncesi Rumeli’de yaşanan acı olayları bir kahramanın çevresinde geçirirken, kurgusal gerçeklik yöntemi ile tarihi gerçek malumatlarda vererek bilgilendiriyor.

Romanda yazarın birçok tarihi detayı romanın içerisine koyarak merak uyandırmayı arzulamıştır.

Söyleşinin İçeriği

Söyleşi iki farklı konu ile gerçekleşecektir.

1- Roman hakkında bilgiler verilecek. Yazmak ile ilgili tecrübelerden bahsedip, romanın yazım için yapılan çalışmalar ve kahramanlar hakkında bilgi ile yazılan dönem hakkında bilgi sunulacak.

2- Zor zamanlar gelmeden vatandaşlarımızın birlik beraberlik içerisinde ellerinden gelenin en iyisini yapmasının önermesi ile çocukların okullarında asıl amaçları olan derslerinde ellerinden gelen en iyi başarımı sağlaması ve geleceğin inşasında ülkemiz için kıymetli bir neslin yetişmesinin öneminin aktarılmasıdır.

Roman İçin Referans Yazısı

Balkanları fethetmeden önce gönülleri fetheden Türkler, yüz yıllar boyunca fethettikleri Balkan topraklarında adaletle hüküm sürmüşler, Balkanlar’a huzur ve refah getirmişler; Balkan halkının bir kısmının gönüllü Müslüman olmalarına vesile olmuşlardır.

Ancak Osmanlı Cihan Devletinin 19. yüzyılda eski gücünü kaybetmesiyle birlikte; emperyalist ülkelerin kışkırtma ve destekleriyle de her tarafta isyanlar baş göstermiş, Balkanlarda ne huzur ne istikrar kalmıştır. Her tarafta Müslüman ve Türklere karşı çeteciler devreye sokulmuş, köyler ve kasabalarda yağmalar ve katliamlar başlamıştır. Yüzlerce yıl huzur içinde, kardeşçe yaşayan insanlar birbirlerine düşman edilmeye çalışılmıştır.

İşte bu roman; tarihi gerçekler çerçevesinde Balkanlar’da kahramanlık destanı yazan bir grup vatansever Türk’ün, bölücü çetecilere karşı göstermiş oldukları mücadeleyi anlatmaktadır. Başından sonuna kadar büyük bir heyecanla okuyacağınız bu romanın, kısa zamanda senaryosu yazılıp, filminin çekilmesinin büyük bir hizmet olacağı kanaatindeyim.

Prof. Dr. Salih Aynural

Saygılarımızla,

TEKBAYRAK Yayınları

Related Posts
YouTube Kanalımıza Abone Ol
YouTube Sayfa Videoları