2022 Çin Olimpiyatlarını Protesto Ediyoruz.

Target: 0 Signatures Received: 0

0%

Sorry, petition did not start yet.

Bütün dünya sporcularının dört yılda bir yapılan büyük spor festivalinde bir araya getiren Olimpiyat Oyunları’nın amacı; gençliği karşılıklı anlayış ve dostluk ruhu içerisinde eğiterek, daha iyi ve daha barışsever bir dünya kurulmasına katkıda bulunmaktır.

Peki, 4 ve 20 Şubat arasında olimpiyat düzenleyecek Çin devlet yönetimi, anlayış ve dostluk ruhu ile ilgili dünya devletleri arasında özellikle insan hakları açısından sabıkalı iken, olimpiyat oyunlarının ruhuna uygun mudur? Hayır. Kesinlikle uygun olmayan uygulamaları gözlerimizin önünde…

Dünya barışına hizmet etmek için 1904’ten beri yapılan oyunların, 118 yıl sonra Çin de yapılan işkencelere bakarak şekli bir uygulama haline getirilmiş durumunda olduğunu söyleyebiliriz. Barışı ve dostluğu önemsemeyen, gençliği, hatta çocukları, gençlerin ve çocukların anne ve babalarını, daha doğru anlatımla Aileyi dağıtıp birbirlerinden kopartarak kendilerine göre “Mesleki Beceri Eğitim Merkezleri” dünyanın kabul ettiği gibi “Toplama Kampları” hapishanelerinde insanın doğuştan kazandığı hakları kısıtlayıp, tek tip, düşünemeyen insanlar üretmeye çalışıyorlar.

İnsanlık olarak biz büyük bir aileyiz. Aile birbirini savunan insanlardan oluşur. İnsan hakları; insanlık ailesinin tüm insanlığın doğuşla kazandığı hakları savunduğu bir insanlık anlaşmasıdır ve Çin bu anlaşmaya uymayarak dünya uygarlığının yüz karası olarak dünya insanlarının arasında var olmaktadır.

Kim insan olmakla kazandığı hakların ellerinden alınmasını ister ki? Sizde bu gün Çin de olan olayları protesto etmez iseniz, yarın sizin çocuklarınıza da yapılabilecek insanlık dışı muameleleri, şimdiden kabul ettiğinizi tüm acımasız yönetimler bileceklerdir. Gelecekte çocuk ve torunlarınıza da aynı muamele yapıldığında dünyada yaşayan insanlık uygarlığının ses çıkartmayacağını bileceklerdir.

Tüm bu tespitlerin ışığında, Çin de yapılacak olimpiyat oyunlarını, olimpiyat oyunlarının ruhuna uygun olmadığı için tüm tarafları protesto etmeye davet ediyoruz. İnsan haklarını önemseyen tüm devletleri, spor örgütlerini, akademisyenleri, basın ve medya gruplarıı ve sivil toplum kuruluşlarını bu protestomuza davet ediyoruz.

Özellikle vatandaşı bulunduğumuz ülke sporcularımız; Özlem Çakıroğlu, Berkin Usta, Fatih Arda İpçioğlu, Özlem Ceren Dursun, Ayşenur Duman, Yusuf Emre Fırat ve Furkan Akar’ın olimpiyatın ruhuna uygun olarak protestomuza özgür iradeleri ile katılmasını bekliyoruz. Kıymetli sporcularımız, olimpiyat oyunları için nasıl fadakarlıklarda bulunup, nasıl büyük bir emeğiniz olduğunu biliyoruz ve saygı duyuyoruz. Belki bir olimpiyat şansınızı, belki altın madalyayı kazanamayacaksınız ama bizim gönüllerimizin ve eminim ki dünyanın insan hakları savunucularının şampiyonu olacaksınız.

Çin de düzenlenen 2022 olimpiyat oyunlarını, olimpiyat oyunlarının ruhuna aykırı olduğu için protesto ediyoruz.

 

 

TDSP – Türk Dünyası STK’lar Platformu

Genel Başkan Serdar Şahin

Akademik Kurul Başkanı Doç. Dr. Yalçın Bay

Basın Medya Kurul Başkanı Hakan Dikmen